Instalace vlastního SMTP serveru

Radek Hemelík
21.08.2016 13:44:00

Nejlepší a nejvýkonnější možnost, jak odesílat hromadnou poštu je pomocí vlastního SMTP serveru.

\r\n

Je jen na Vás, zda vyhradíte samostatné PC, nejlépe s linuxovou distribucí, nebo zda použijete počítač, který slouží i k dalším činnostem. Důležité ale je, aby toto PC bylo dostupné vždy, když chcete odesílat přes něj poštu. Pokud přes něj poštu i přijímáte, musí být dostupný neustále. Zvolte proto takový stroj, který zvládne dané úkoly a provoz a který Vám za pár měsíců neodejde. Reinstalace bývá složitější. Budeme mu říkat SMTP server.

\r\n

Pokud používáte lokální počítačovou síť, která používá vnitřní neveřejné IP adresy, pak je nutné na tento SMTP server nasměrovat port 25 (pro nezabezpečenou komunikaci), nebo port, který jste zvolili pro zabezpečenou komunikaci (obvykle port 465). Více o portech naleznete zde.

\r\n

Samotná instalace SMTP serveru záleží především na tom, jaký operační systém používáte. Pokud jde o LINUXový server, pak Vás odkážeme na TENTO web, ale předem upozorňujeme, že by instalaci měl provádět zkušený uživatel, který má alespoň základní znalosti ovládání příkazové řádky v linuxu. Pomocí odkazovaného návodu nainstalujete nejen SMTP server, ale kompletní server pro Vaši firmu, který se postará nejen o poštu, ale i o webové stránky a další funkce, které kolem webu, pošty a sítí mohou firmy potřebovat. Vyžaduje ale buďto fyzický server, nebo alespoň server virtuální (VPS). V "domácích" podmínkách lze parádně odzkoušet třeba pomocí aplikace VirtualBox. Můžete také použít některou z nabídek již připravených VPS serverů, které si lze objednat zde.

\r\n

Pokud máte Windows, pak se nabízí možnost použít interní funkce IIS (Internet Information Services), které jsou zabudovány, ale většinou neaktivovány přímo ve Windows. Návody naleznete kliknutím ZDE.

\r\n

Další možností je instalace Windows aplikace, která v sobě SMTP server obsahuje. Je jich spousta a existují jak placené, tak bezplatné varianty. Bezplatné varianty jsou obvykle omezeny například počtem zpráv za určitou dobu, nebo obsahují ve zprávách reklamní řádek. Některé naleznete třeba kliknutím zde.

\r\n

Jeden příklad za všechny lze stáhnout i z našeho serveru kliknutím zde.

\r\n

Systém DirectMail má přímo integrovánu funkci vlastního SMTP serveru, kterou můžete rovnou použít. Poté se sám přímo dotazuje pomocí DNS cílových serverů a doručuje poštu přímo. Po odeslání větší dávky zpráv je proto vhodné počkat s jeho ukončením, než postupně odešle všechny zprávy (doba závisí na odchozí rychlosti Vaší linky, na dostupnosti cílových serverů a na jejich limitech pro příjem zpráv).

Značky: e-mail, smtp
Průměrné hodnocení: 0 (0 hlasů)

Můžete přidat komentář k odpovědi