Jak správně nastavit síťové disky?

~ 0 min
2021-01-30 15:45

Pokud potřebujete přistupovat k dalším aplikacím systému Radio Profesional i z jiných počítačů v síti, pak vše nastavte podle těchto doporučeních. Existuje řada dalších alternativ, ale tato metoda je námi přímo doporučována a jde o roky prověřené a funkční řešení.

Prakticky jde o to, aby stejný pohled měli všechna PC s tím, že jen ONAIR by mělo mít nejrychlejší přístup k disku. Nedoporučujeme mít vše na síti, třeba v NAS a následní mít nasdílené disky i v ONAIR. Při selhání sítě, nebo restartu NAS by vypadlo vše. Všechna data by měl mít ONAIR počítač přímo u sebe - tím zajístíte nejrychlejší provoz a naprostou spolehlivost systému. I gigabitové sítě jsou stále o dost pomalejší, než dnes používané disky - existují samozřejmě výjimky (SSD, optika atd), ale nic nevymýtí fakt, že pokud jsou data jinde, mohou se stát nedostupnými - byť i jen dočasně.

Tuto situaci využijí především zvukaři, kteří nasazují nové spoty a formátové zvuky, stejně jako třeba hudební dramaturg, který do systému přidává nové skladby a nastavuje míchací body.

Nastavení ONAIR PC:

V PC by měl existovat fyzický disk, nebo oddíl zvlášť pro operační systém (obvykle disk C:), zvlášť pro Radio Profesional (obvykle disk R:) a zvlášť pro zvukové soubory (obvykle disk S:). Je jedno, jestli jde o samostatné pevné disky, nebo zda máte jediný disk takto rozdělený. Doporučené velikosti disků jsou:

Disk C: (operační systém) dle zvoleného systému - u XP alespoň 10GB, stačí do 25GB u čistého systému

Disk R: (Radio Profesional) 6GB až 10GB (obvykle systém zabere stovky MB, ale čím více systému dáte, tím více logů a dalších dat pak systém může používat)

Disk S: (hudební archiv) dle velikosti vašeho archivu. Doporučujeme mít kapacitu alespoň trojnásobku stávající velikosti dat, abyste v budoucnu měli dostatečnou rezervu. Běžně v rádiích nasazený archiv nepřekračuje 25GB (disk do 100GB), ale jsou i rádia, která mají desítky až stovky GB hudby. Pro běžné vysílání se nedoporučuje mít zbytečně přeplácané archivy. Mělo by tam být jen to, co se skutečně má vysílat z pohledu automatu. Obvykle mají rádia ještě jednu složku s dalším archivem, který samostatně systémem nerotuje v automatickém režimu, ale kde jsou vyřazené songy, nebo písničky a další zvuky, které se hodí třeba moderátorům do pořadů pro ruční vkládání (například Písničky na přání). Archiv by každopádně nikdy neměl obsahovat zakázané věci (porušující zákony, nebo i jen etiku, či hudební formát rádia) a všechny soubory by měl do složek dávat hudební dramaturg (osoba zodpovědná za hudební archiv) a všechny soubory by měli být prověřeny a správně nastaveny. Rozhodně nedporučujeme, aby si moderátoři libovolně stahovali z internetu soubory a zařazovali si je dle libosti do vysílání! Nejenže se tím poruší zákon, ale nastanou další potíže (ohrozí se stabilita systému, výsledný report pro ochranný svaz autorských práv nebude mít korektní obsah, naruší se předávání dat na RDS, na web, stream servery, YP servery atd).

Disky R: a S: nasdílejte s právem zápisu pro stejnou skupinu - viz Nastavení sítě níže. Systémový disk C: není třeba sdílet.

Nastavení sítě:

Předpokládá se, že vaše síť je bezpečná, všechna PC jsou ve stejné pracovní skupině a že máte jinak vyřešenu bezpečnostní politiku přístupu k síti - jako celku, ale i k ONAIR počítači. Doporučujeme síť zabezpečit tak, aby se na ONAIR dostali jen ty počítače, které se tam dostat mají (produkce, zvukař, obchodní oddělení - stačí jedno PC pro nasazování kampaní - tolik toho zase není). V tomto příkladu se nebudeme zabývat zabezpečením sítě, to je nad rámec tohoto návodu. Cílem je mít pro potřebné počítače dostupný ONAIR počítač s právem zápisu. Cesty k souborům na těchto PC musí být stejné, jako v ONAIR. Například spuštění aplikace Manager by mělo mít stejnou cestu na všech PC, včetně ONAIR (tedy R:\Manager.exe).

Nastavení ostatních PC:

Připojte síťové disky R: a S: z počítače ONAIR na své počítače. To je vše - nic jiného není třeba nastavovat, nebo instalovat. Pokud používáte některou z licencovaných funkcí systému, pak je potřeba jen na svých PC tyto licence zaktivovat. Ke všem modulům se lehce dostanete z Managera, ale doporučuji dát si na plochu jen ty ikonky, které přísluší Vaší práci - tedy pro obchodní oddělení postačí Advertise Manager a například pro zvukaře a hudebního dramaturga moduly: Schedule Manager, Archives, DirUpdate a Song Editor. Pokud budete používat systém slušně a řádně, jak se má a nebudete experimentovat, pak postačí Manager za všechny.

Aktivace jednotlivých funkcí se provádí tak, že na daném PC spustíte daný modul a aktivaci provedete přímo v něm. Je také možné použít Aktivátor od verze RP7 výše.

Závěr:

Pokud se rozhodnete, že poskytnete přístup do ONAIR více lidem (počítačům) v síti, rozhodně se ubezpečte, že všechny osoby jsou řádně proškolené, jak mají svůj modul používat. Hrozí zhroucení, pokud by někdo experimentoval a hrál si s moduly, se kterými neumí. Cokoliv totiž změníte na jednom PC se ihned projeví na všech a může ohrozit vysílání, pokud obsluha nastaví něco chybně.

Průměrné hodnocení: 0 (0 hlasů)

K tomuto záznamu nemůžete připojit komentář.

Značky